wish

WISHBONE ASH

W 2020 roku ten jeden z najbardziej wpływowych gitarowych zespołów w historii rocka świętuje 50-lecie działalności. Od początku kariery członkowie zespołu szukali inspiracji w brytyjskiej tradycji folkowej, amerykańskim jazzie i rhythm'n'bluesie, grali na całym świecie, zachwycając zarówno publiczność, jak i krytyków, a teraz zdobywają nowe pokolenie fanów.
Charakterystycznym elementem brzmienia grupy jest melodyjny dialog dwóch gitar, który wywarł wpływ na zespoły takie jak Thin Lizzy, Lynyrd Skynyrd, a ostatnio - Opeth. Co roku członkowie Wishbone Ash przemierzają blisko 45 tysięcy kilometrów, dyskografia zespołu obejmuje 25 albumów studyjnych, 11 koncertowych i pięć koncertowych DVD oraz film dokumentalny "This is Wishbone Ash".

Korzenie zespołu sięgają roku 1966, kiedy perkusista Steve Upton założył grupę o nazwie Empty Vessels, w której towarzyszyli mu Martin Turner, basista i wokalista i gitarzysta Glen Turner. Szybko zmienili nazwę na Tanglewood i wyruszyli do Londynu, gdzie podczas koncertu w Country Club w Hampstead zwrócili na siebie uwagę menedżera Milesa Copelanda, który był pod ogromnym wrażeniem wpływów jazzu i rocka progresywnego i zaproponował muzykom współpracę.
Po odejściu Glena Turnera do zespołu dołączyli dwaj gitarzyści: David Alan "Ted" Turner i Andy Powell. Potrzebna była też nowa nazwa; po kilku "niewypałach" Copelanda zdecydowano się na Wishbone Ash. Zespół odbywał próby w domu menedżera, pracując nad zupełnie nowym repertuarem. Nie minęło dużo czasu, gdy wystąpił jako support Deep Purple, a zagrany podczas próby dźwięku jam Powella i Ritchiego Blackmore'a przyniósł kontrakt z amerykańską wytwórnią Decca.

Obecnie zespół występuje w składzie: Andy Powell (gitara, śpiew), Mark Abrahams (gitara), Bob Skeat (bas) i Joe Crabtree (perkusja). 24 września 2019 ogłoszono, że grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Steamhammer/SPV, która w styczniu 2020 roku wyda pierwszy od sześciu lat nowy album kwartetu "Coat of Arms". Wydawnictwo promuje singel "We Stand As One".

soen

SOEN

Szwedzki zespół prog-metalowy założyli w 2004r. perkusista Martin Lopez (eks-Opeth) i gitarzysta Kim Platbarzdis, lecz jego powstanie ogłoszono oficjalnie dopiero w 2010r.
Od początku zachwycał brzmieniem, na które składała się bogata produkcja, melancholijny nastrój (nawet w najbardziej dynamicznych utworach) i duża melodyjność połączona z głębokimi, wyrafinowanymi tekstami. W 2010r. do składu dołączyli basista Steve DiGiorgio i wokalista Joel Ekelof, a ich pierwszy, zamieszczony w internecie utwór, "Fraccions", spotkał się z entuzjastyczną reakcją.
Debiutancki album grupy, "Cognitive", ukazał się w 2012r. i został bardzo ciepło przyjęty, zapewniając grupie serię koncertów w całej Europie, od Niemiec i Skandynawii po Anglię i Estonię. W tym też roku wystąpili na V edycji festiwalu Ino-Rock.

Po wielu zawirowaniach skład zespołu ostatecznie się ustalił i obecnie tworzą go: Martin Lopez, Stefan Stenberg, Joel Ekelöf, Lars Ahlund i Cody Ford.
Ostatni album Soen, "Lotus", ukazał się w lutym 2019r. "Nie ma wątpliwości, że świat, w którym żyjemy i życie, jakie prowadzimy, są pokręcone i skomplikowane jak nigdy dotąd. Społeczeństwo oferuje nam coraz większy "rozwój", a jednak ludzkość wydaje się równie zacofana jak przez ostatnie sto lat". Praca nad albumem trwała sześć miesięcy, także podczas pierwszej trasy po Ameryce Południowej, a muzycy musieli sobie odpowiedzieć na wiele ważnych pytań.
Dziewięć utworów składających się na album rzuca sporo wyzwań, nie porzucając jednak nadziei. "Dzisiejszy świat jest niezaprzeczalnie bardzo dziwnym, pełnym napięcia miejscem", powiedział Martin Lopez. "Utwory wyraźnie to ilustrują, ale skłaniają także do refleksji nad tym, że musimy być teraz silniejsi niż kiedykolwiek, by stawić czoła i poradzić sobie z pandemonium, które szykuje nam życie".

long

LONG DISTANCE CALLING

Zespół rozpoczął działalność w 2006r. w Munster i od razu zachwycił potężną, pełną rozmachu ścianą dźwięków i niepowtarzalną atmosferą. Niepowtarzalną tym bardziej, że pozbawioną słów - wszystkie utwory LDC były instrumentalne. Muzykom udała się jednak wielka sztuka - za pomocą samych dźwięków przekazywali prowokujące do głębokich przemyśleń treści, co czasem z trudem przychodziło wokalistom.

Basista Jan Hoffman, gitarzysta Dave Jordan, perkusista Janosch Rathmer i gitarzysta Florian Funtmann po nagraniu trzech albumów: "Satellite Bay" (2007), "Avoid The Light" (2009) i "Long Distance Calling" (2009), w 2013 roku zdecydowali się na wielki krok i wprowadzili w swoje szeregi wokalistę Marsena Fischera. Już z nim nagrali dwa kolejne albumy: "The Flood Inside" (2013) i "Nighthawk" (2014), a w 2016 jeszcze jeden "Trips" (tym razem z norweskim wokalistą Petterem Carlsenem), by w 2018r. powrócić do muzyki czysto instrumentalnej na "Boundless".
Po premierze albumu zespół starannie zaplanował kolejny krok: była nim seria niezwykłych koncertów "Seats & Sounds", które odbyły się w prestiżowych salach z wyłącznie siedzącymi miejscami. Wszystkie zostały dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, zarówno od strony muzycznej, jak i wizualnej, a rejestracja jednego z nich w Kuklturkirche Altona w Hamburgu ukazała się jako "Stummfilm - Live From Hamburg / A Seats & Sounds Show".
Jak powiedzieli potem członkowie zespołu: "To jedno z najważniejszych wydawnictw w naszej karierze. Stojąc na scenie, czuliśmy się jak podczas podróży w czasie. Było to niepowtarzalne przeżycie i z pewnością początek nowego rozdziału w naszej karierze".

retro

RETROSPECTIVE

Retrospective to zespół‚ działający na rynku muzycznym już przeszło 10 lat. Formacja wypracowała swój własny, charakterystyczny styl, będący wariacją na temat szeroko rozumianego rocka Progresywnego, art rocka i mocniejszych metalowych brzmień. Zespół‚ nie zamyka się ściśle w jednej stylistyce, potrafi kreować klimatyczne muzyczne pejzaże przepełnione emocjami, ale również zaskoczyć słuchacza ostrym, rockowym brzmieniem.

Grupa serwuje na koncertach energetyczne show, które z pewnością porwie każdego fana progresywnego rocka spod znaku Riverside, Porcupine Tree czy Anathemy. Drapieżny i mocny wokal Jakuba Roszaka, wspierany przez kontrastujący z nim delikatny głos Beaty Łagody tworzy wyjątkowy wokalny duet, który stał się elementem rozpoznawczym zespołu. Całą muzykę napędza dynamiczna sekcja, a rockowej mocy dostarczają dwie świetnie współpracujące gitary.

Formacja występowała u boku takich wykonawców jak: Riverside, Fish, RPWL, Antimatter, Big Big Train, Behemoth, Threshold, Subsignal, Lazuli, Disperse, Coma, Illusion, Dżem, Turbo, Fismoll, Materia, Edyta Bartosiewicz.

Grupa zagrała ponad 200 koncertów w Polsce oraz w Europie. Występowała na wielu festiwalach w roli headlinera. Warto wspomnieć o takich wydarzeniach jak Progressive Promotion Festival w Russelsheim lub na Festiwalu Rocka Progresywnego im. Tomasza Beksińskiego w Toruniu.
W 2018 roku pojawiła się na jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie festiwali muzyki progresywnej Night Of The Prog Festival.

frontal

FRONTAL CORTEX

Frontal Cortex to polski zespół muzyczny, założony w 2015 roku w Olsztynie. Ich muzyka to bardzo emocjonalna mieszanka rocka i metalu progresywnego oraz art rocka. Swoje teksty opierają na filozofii humanistycznej oraz osobistych doświadczeniach. Od początku działalności w skład grupy wchodzą wokalista i basista Grzegorz Gołaszewski, perkusista Bartosz Kukuć oraz gitarzyści Rafał Piegat i Łukasz Gołaszewski.

26 października 2018 odbyła się premiera pierwszej płyty zespołu, zatytułowanej "Passage". Album został gorąco przyjęty przez prasę muzyczną (Teraz Rock, Metal Hammer, Deathmagnetic.pl) i rozgłośnie radiowe (PR 3, PR 4, Rockserwis.FM, Uwm Fm).

NA SCENIE:
Grzegorz Gołaszewski - wokal, gitara basowa
Łukasz Gołaszewski - gitara
Rafał Piegat - gitara
Bartosz Kukuć - perkusja

Źródło: Rock Serwis




>>POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ<<
                                                   

tekst alternatywny

tekst alternatywny

tekst alternatywny tekst alternatywny
tekst alternatywny
tekst alternatywny
tekst alternatywny
tekst alternatywny


tekst alternatywny       tekst alternatywny       tekst alternatywny       tekst alternatywny      
.