iq

IQ, to brytyjski neo-progresywny zespół rockowy założony przez Mike'a Holmesa i Martin’a Orforda w 1981 r.
W Polsce grupa otoczona jest wręcz kultem. Chociaż zespół nigdy nie odniósł dużego sukcesu komercyjnego i miał kilka zmian w składzie, IQ przez lata zyskał niezwykle oddanych fanów. W sezonie 2021/22 IQ zagrało serię koncertów w Wielkiej Brytanii i Europie z okazji 40-lecia istnienia.

IQ był jednym z wielu brytyjskich zespołów powstałych we wczesnych latach 80., (Marillion, Pendragon, Twelfth Night, Pallas czy Solstice), który kontynuowały styl progresywny zarzucony przez zespoły z lat 70., takie jak Genesis i Yes.
Poetyka muzyczna IQ, zwłaszcza na początku kariery, przypominała nieco Genesis z epoki Petera Gabriela oraz Steve'a Hacketta, ze względu na podobieństwa wokalne i sceniczne.
Liderzy IQ ze wszystkich sił starali się odżegnywać od tej „szuflady”. Na albumie „Ever” (1993 r.), zespół powrócił do swoich prog rockowych korzeni, z dłuższymi utworami zawierającymi zawiłe aranżacje i złożone kompozycje.

W oficjalnej dyskografii zespołu znajduje się kilkadziesiąt wydawnictw: albumów, płyt koncertowych, składanek i wydawnictw wideo.
Wśród nich znajdują się prawdzie perły rockowej muzyki progresywnej:
„Tales from the Lush Attic” (1983 r.), „The Wake” (1985 r.), „Nomzamo” (1987 r.), „Are You Sitting Comfortably?” (1989 r.), wspomniany już „Ever” czy też koncept album „Subterrenea” (1997 r.).
Z koncertowych wydawnictw IQ z pewnością na uwagę zasługuje „IQ Stage” (DVD z 2006 r.) oraz „Subterranea: The Concert” (2000 r.).
Albumy IQ cieszą się niesłabnącą popularnością i od stosunkowo niedawna są wznawiane m.in. w postaci kolorowych, kolekcjonerskich winyli, są poszukiwane przez kolekcjonerów.

Rok 2018 zespół spędził na pisaniu materiału na nowy album, artyści mieli też czas na świętowanie 25-lecia płyty „Ever”. Odbyła się trasa koncertowa po Europie i Ameryce Północnej, album wznowiono jako ekskluzywny, bogaty w dodatki box.
W 2019 r. IQ wydało album „Resistance”, uznany za jeden z najlepszych w całym dorobku grupy. W 2021 r. IQ obchodziło 40. rocznicę istnienia.

W Katowicach IQ wystąpi w składzie:
Mike Holmes - gitary, instrumenty klawiszowe, chórki; Peter Nicholls - wokal prowadzący i wspierający; Tim Esau - gitara basowa, pedały basowe, chórki; Paul Cook – perkusja oraz Neil Durant - instrumenty klawiszowe.

IQ zagra w Polsce podczas Summer Fog Festival ’23 o godzinie 18:30. Karnety są dostępne na EventimPolska.

Źródło: Kubica Production

>>POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ<<
                                                   

tekst alternatywny

tekst alternatywny

tekst alternatywny tekst alternatywny
tekst alternatywny
tekst alternatywny
tekst alternatywny
tekst alternatywny


tekst alternatywny       tekst alternatywny       tekst alternatywny       tekst alternatywny      
.